Адмін «ФейсУкр»
від в 5 березня, 2021
32 переглядів

В даний час шахрайство в Україні набуло поширення і характеризується зміною форм, видів і способів. Шахраї використовують будь-які засоби, щоб знайти нову жертву — телефон, звичайну пошту, електронну пошту та Інтернет. Вони завойовують вашу довіру і, коли ви потрапляєте до них на гачок, просять надіслати гроші; потім вони забирають гроші і зникають. Існує багато сценаріїв, які вони використовують, щоб заманити жертву до пастки. Але ви можете захистити себе і своїх друзів та рідних, озброївшись знанням про найбільш поширені види шахрайства.

Види шахрайства

Шахрайство з авансовим платежем/передплатою                                                      

Шахраї видають себе за представників фальшивих кредитних компаній, використовуючи фальшиві документи, веб-сайти та електронні листи, які здаються законними. Вони вимагають перерахувати «аванс» перед наданням кредиту. Споживачі платять, але такі кредити ніколи не надаються. Шахраї швидко зникають, регулярно змінюючи назву своїх «підприємств», щоб уникнути покарання. 

Ось ще один з прикладів шахрайства з авансовим платежем/передплатою. Шахраї можуть заманити жертву до пастки, обіцяючи фінансування або спадкування в обмін на грошову винагороду. Врешті-решт, все зводиться до тієї ж схеми: жертва перераховує гроші невідомій людині в очікуванні отримання чогось більш коштовного, а потім отримує нічого або майже нічого натомість.

Афера з «таємним покупцем»

Афера з «таємним покупцем» є популярною серед злочинців, які шукають своїх жертв на сайтах з працевлаштування. Прийом є дуже простим: шахраї надсилають жертвам платіжну квитанцію і просять використати кошти на «оцінку» сервісу грошових переказів Western Union. Жертви надсилають гроші, а потім дізнаються, що платіжну квитанцію було виписано на суму, відсутню на поточному рахунку вкладника, і вони повинні повернути гроші до банку.

Шахрайство з переплатою

У випадку шахрайства з переплатою, шахраї вдають із себе покупця і роблять своєю мішенню споживачів, що продають товар або послугу. «Покупець» відправляє продавцю підроблену платіжну квитанцію, як правило, ідентичну квитанції добре відомого банку, на суму вище, ніж заздалегідь узгоджено. Потім шахрай пояснює, чому виникла переплата, і просить продавця депонувати чек та повернути зайві кошти. Кілька тижнів потому, жертва дізнається, що квитанцію було підроблено, але все ще знаходиться на гачку, адже тепер їй потрібно повернути банку витрачені кошти.

Шахрайство з працевлаштуванням

Шахрайство з працевлаштуванням, в цілому, завжди починається з того, що пропозиція роботодавця звучить занадто добре, щоб бути правдою (наприклад: «працюйте вдома та заробляйте тисячі доларів на місяць, без досвіду роботи»), а закінчується тим, що споживач залишається без «роботи» і без грошей. Такі шахраї, як правило, використовують одну з трьох моделей:

1. Шахраї видають себе за нового «роботодавця» і відправляють жертвам платіжну квитанцію, нібито для того, щоб покрити накладні витрати перед тим, як приступити до роботи. Жертви депонують чек, купують необхідні матеріали та повертають грошові кошти, що залишилися, шахраю. Кілька тижнів потому, жертви дізнаються, що квитанція була підробленою, а вони потрапили на гачок шахрая, який обікрав їх.

2. Шахраї видають себе за «рекрутерів», які надають пропозиції щодо гарантованого працевлаштування, або за «роботодавців», які запропонують жертві роботу за умови, якщо Вона сплатить авансом за перевірку кредитної історії, подання заявки або послугу з підбору персоналу. Жертви перераховують кошти, але такі пропозиції з працевлаштування ніколи не втілюються в життя.

3. Шахраї видають себе за представників «компанії» і намагаються довідатись конфіденційну та/або фінансову інформацію від жертв під виглядом перевірки кредитної історії або біографічних даних. Потім вони викрадають особисті дані жертв з метою здійснення різноманітних шахрайств.

Шахрайство з лотереями/призами

Шахрайство з лотереями/призами зазвичай має дві схеми:

1. Жертва отримує неочікуваний телефонний дзвінок, електронну пошту, лист або факс від когось, хто стверджує, що він є працівником державної установи чи представником відомої організації або знаменитості, та повідомляє жертві, що вона виграла велику суму грошей або приз. Шахрай втирається у довіру до жертви і пояснює, що для того, щоб забрати виграш, потрібно спочатку переказати невелику суму грошей для сплати податку на товар чи збору за оформлення документів. Слідуючи інструкціям шахраїв, жертви відразу надсилають гроші, але ніколи не отримують своїх «виграшів», а також втрачають гроші, витрачені на «податки та збори».

2. Жертви отримують неочікувану платіжну квитанцію або грошовий переказ та вказівку щодо депонування грошей і негайного повернення частини коштів відправнику для покриття зборів або податків. Кілька тижнів потому, жертви дізнаються про те, що квитанція була підробленою, а гроші, витрачені на сплату «податків», повернути неможливо. Таким чином жертва потрапляє на гачок шахрая, адже тепер їй необхідно повернути витрачені гроші до банку.

Шахрайство з орендою майна

Витончені шахраї використовують Інтернет і дошки безкоштовних оголошень для полювання на довірливих покупців/продавців нерухомості. Шахрайство з орендою майна, як правило, має два сценарії:

1. Орендарі шукають будинок або квартиру, що здається в оренду, і потрапляють на гачок «власника». Жертви знаходять квартири в чудовому районі за дуже вигідною ціною. Об’ява виглядає законно, тому жертви починають листуватися з «власником», як правило, електронною поштою. «Власник» погоджується здати квартиру за умови, якщо покупець надішле кошти для сплати гарантійного внеску або застави, тощо. Жертви надсилають гроші, а потім «власник» безслідно зникає, прихопивши гроші.

2. Власники здають в оренду свою квартиру або будинок та потрапляють на гачок «орендаря». «Орендарі» установлюють зв'язок з жертвами, як правило, електронною поштою, і висловлюють зацікавленість в оренді будинку або квартири. Шахраї відправляють платіжну квитанцію на внесення застави, але потім скасовують угоду. Жертви повертають гроші, а потім дізнаються, що квитанція була підробленою.

Афера з надзвичайною ситуацією/рідними

Афера з надзвичайною ситуацією спрямована на емоційні переживання людини і сильне бажання допомогти тим, хто потрапив у біду. Шахраї телефонують друзям або родичам, видаючи себе за жертв, та змальовують екстрену ситуацію (наприклад: мене було заарештовано; мене пограбували; я потрапив до лікарні), благаючи про допомогу, тобто грошовий переказ.

Афера з надзвичайною ситуацією може набувати різноманітних форм і масштабів. Це може бути афера з рідними чи близькими, коли аферисти телефонують літнім людям, стверджуючи, що це їх онук чи онучка, якій терміново необхідні гроші. Також існує шахрайство з соціальними мережами, коли шахраї зламують облікові записи соціальних мереж, а потім надсилають листи друзям з проханням терміново відправити гроші, розповідаючи про травми, арешт та ін.; такі ж самі афери провертаються після зламу облікових записів електронної пошти. Шахраї використовують інформацію зламаних облікових записів для того, щоб зібрати достатньо конфіденційної інформації та отримати змогу надсилати досить переконливі запити про допомогу.

Шахрайство з онлайн-покупками

У випадку шахрайства з онлайн-покупками, жертвами злочинців стають відвідувачі веб-сайтів або користувачі послуг Інтернет-аукціонів. Як правило, існують дві поширені схеми:

1. Жертві повідомляється про те, що вона виграла на аукціоні товар, який, швидше за все, є фальшивим або, інакше кажучи, пасткою, а також про те, що необхідно сплатити за товар, використавши систему грошових переказів. Продавець рекомендує жертві здійснити переказ коштів, скориставшись вигаданим ім'ям або ім'ям коханої людини. Таким чином шахраї переконують своїх жертв, що це найкращий спосіб захистити свої гроші, поки не будуть отримані товари або послуги. Потім продавець підробляє документи, скориставшись вигаданим ім'ям, та отримує кошти, а жертва ніколи не отримує товару.

2. Існують також випадки, коли Інтернет-аукціон і товар є справжніми, але жертва не отримує ніяких товарів. Шахраї знаходять своїх жертв на онлайн-аукціонах, пропонуючи придбати такий самий товар на подібних умовах у них, надіславши оплату грошовим переказом. Жертва надсилає гроші, але ніколи не отримує товару.

Афера з Інтернет-знайомствами

Афера з Інтернет-знайомствами розпочинається досить просто: чоловік і жінка зустрічаються в Інтернет-мережі. Відносини розвиваються: вони листуються електронною поштою, розмовляють по телефону та обмінюються фотографіями. І, нарешті, вони планують зустріч або, навіть, весілля. Але, коли відносини зміцнюються, все починає змінюватись. Чоловік просить жінку надіслати йому грошей, адже йому необхідно придбати білети на автобус, щоб відвідати хворого дядька. Перший банківський переказ зазвичай є невеликим, але запити починають зростати — його доньці потрібно зробити термінову операцію, йому потрібні гроші, щоб придбати авіаквитки та, нарешті, зустрітися і т.п. Шахраї не виконують своїх обіцянок, не дають нічого натомість, а лише крадуть гроші і зникають.

Шахрайство з підробкою платіжних квитанцій

Підроблені квитанції відіграють центральну роль у великій кількості різноманітних видів шахрайства: шахрайство з авансовим платежем/передплатою; афера з «таємним покупцем»; шахрайство з лотереями/призами, тощо. Жертви отримують неочікувану платіжну квитанцію або грошовий переказ разом з проханням депонувати чек та негайно повернути частину коштів, необхідних для покриття різноманітних витрат, таких як сплата зборів та податків. Кілька тижнів потому, жертви дізнаються про те, що квитанція була підробленою, а витрачені гроші повернути неможливо. Таким чином жертва потрапляє на гачок шахрая, адже тепер їй необхідно повернути витрачені гроші банку.

Що таке шахрайство в інтернеті?

Визначення інтернет-шахрайства, законодавець помістив в термін «шахрайство» (ст. 190 Кримінального Кодексу України) – заволодіння чужим майном за допомогою введення в оману або зловживання довірою іншої людини.

Цей вид шахрайства відрізняється тим, що:

- контакт між потерпілим і правопорушником відбувається через інтернет;

- жертва не бачить і майже ніколи не знає зловмисника особисто;

- передача грошей або майна протікає дистанційно.

Розслідуванням таких правопорушень займається спеціальний відділ правоохоронних органів – кіберполіція.

Види шахрайства в інтернеті: 5 поширених схем

Фахівці кіберполіції та інших відомств знають десятки схем шахрайства в інтернеті. Ось 5 основних.

Фішинг

Фішинг вважається найстарішим видом шахрайства в інтернеті. Його мета – отримання логіна та пароля користувача з метою подальшого використання його особистих даних – платіжних, наприклад.

Приклади фішингу в інтернеті:

- розсилка з електронної пошти, схожої на адресу відомого бренду з проханням авторизуватися на сторонньому ресурсі;

- використання сайтів, майже ідентичних популярним інтернет-магазинам, фінансовим організаціям і соцмережах;

- поп-апи з привітаннями про виграш у розіграшах, в яких не брали участь.

Шахрайство з кредитними картами

Шахрайство з кредитними картами може статися з кожним, хто повідомив третім особам свої платіжні дані (номер картки, термін дії та CVV-код) або втратив свою банківську карту і не заблокував її. В такому випадку зловмисник може користуватися грошима іншої людини і навіть взяти на нього кредит.

Зловмисник може легко зробити псевдосайт фінансової організації зі схожими даними і спробувати заманити в свою пастку неуважних користувачів, які будуть залишати особисті та платіжні дані.

І хоч в ліцензованих МФО і банках існує перевірка даних при оформленні кредиту в інтернеті, до своїх платіжних даних варто ставитися уважно.

Фіктивні інтернет-магазини

Фіктивні інтернет-магазини від реально існуючих розпізнати до прямого контакту не вийде. У них є майже все:

- пропозиції сотень і навіть десятків тисяч товарів – за фактом, їх немає або є неналежні товари;

- контактна інформація – телефони будуть працювати, поки про шахрая не стануть з’являтися негативні відгуки.

Але найголовніше – привабливі ціни (нижче ринкових, але не настільки, щоб користувач запідозрив недобре).

Схема така – шахрай зв’язується з користувачем від імені представника магазину і просить перевести частину або всю суму оплати за бажаний товар. Після отримання грошей шахрай залишить жертву без товару.

Пропозиції допомоги в погашенні боргу

Пропозиція допомоги в погашенні боргу – одна з популярних шахрайських дій в інтернеті, яка спрямована на користувачів, які оформили швидкий кредит онлайн або банківський займ і бажають вигідніше його позбутися.

Але насправді такі «помічники» частіше є шахраями, які знайшли дані про клієнта. Їхня головна мета – переконати такого позичальника, що вони зможуть позбавити його від кредиту. І як тільки це вдасться, вони попросять аванс, після отримання якого, змінять контактні дані.

Пропозиції швидкого заробітку

Швидкого заробітку шукає майже кожен. Але отримати його в інтернеті може тільки той, хто переконає інших вислати йому невелику суму, гарантуючи винагороду. Ці та подібні пропозиції, що обіцяють казкові багатства, вже не рідкість. І, здавалося б, кожен розуміє – ймовірність, що така пропозиція буде правдою – мінімальна, але знаходяться ті, хто став жертвою.

3 поради як не стати жертвою шахраїв в інтернеті

Ось 3 головних поради, як не стати жертвою шахраїв в інтернеті.

1. Не надавати особисті дані на незнайомих сайтах. Паспортні і платіжні дані, телефон, логін і пароль в інтернеті надавати тільки в разі 100% впевненості, що перебуваєте на офіційних сайтах. Наприклад, якщо оформляєте кредит онлайн на сайті Credit365, варто переконатися, що в адресі сайту немає помилок, а всі адреси і контакти збігаються з інформацією в інших джерелах (Google картах, наприклад).

2. Не робити великих передоплат при покупці в інтернет-магазині. Краще використовувати спосіб покупки – накладений платіж. Тоді можна отримати товар, оглянути його і після цього оплатити.

3. Не користуватися підозрілими сервісами або пропозиціями інших людей. Люди або сервіси, що пропонують швидкий заробіток або допомогу в рішенні кредитних труднощів часто виявляються шахраями.

Що робити, якщо ви стали жертвою інтернет-шахраїв

Якщо ви стали жертвою шахраїв в інтернеті, перше, що потрібно зробити – звернутися в поліцію. Зателефонуйте за номером 102 або вирушайте до найближчого відділення, зібравши всі докази факту шахрайства.

Зареєстрованим користувачам сайтів і соціальних мереж з великою кількістю користувачів, серед яких можуть виявитися шахраї, повинні користуватися елементарними правилами інтернет-безпеки.

  • Вигадайте для свого облікового запису надійний пароль, обов'язково що містить букви, цифри і символи. Краще вибирати довгі паролі, так як зловмисникам буде важче їх зламати. Намагайтеся не використовувати один і той же пароль на різних сайтах.
  • Використовуйте для серфінгу по інтернету захищені веб-браузери і ліцензійні антивіруси. Регулярно оновлюйте операційну систему комп'ютера.
  • Захистіть себе від файлообмінних сайтів і піратських програм. Краще рішення - ніколи не користуватися файлообмінними сайтами для отримання піратських програм, а замість цього завантажувати файли на сайті розробника потрібного програмного забезпечення.
  • Остерігайтеся атак методами соціальної інженерії. Кіберзлочинці щодня прочісують соціальні мережі в пошуках доступної інформації про вас. Використовуючи зібрану інформацію, вони можуть, наприклад, відправити вам особисте повідомлення електронної пошти від імені вашого начальника, друга або члена сім'ї. Іноді повідомлення, відправлені вам нібито вашими друзями, можуть бути відправлені зловмисниками, які зламали їх акаунти. Тому якщо повідомлення здається вам підозрілим або містить підозрілий лінк, звяжіться з другом безпосередньо або по телефону, щоб переконатися, що повідомлення дійсно прийшло від нього. Завжди стежте за тим, що ви говорите в інтернеті: розкриваючи без потреби таку особисту інформацію, як по батькові, клички домашніх тварин і т.п., ви можете допомогти злочинцеві.
  • З обережністю ставитеся до вибору друзів. Часто шахраї намагаються таким чином дізнатися дані, які доступні тільки для ваших друзів. Якщо ви отримаєте запит на додавання в друзі від людини, з яким не спілкувалися вже багато років, або від зовсім незнайомій особистості, будьте уважні - це може виявитися соціальний бот, який намагається проникнути в коло вашого спілкування. Такі боти, наприклад, можуть розсилати від вашого імені вашим друзям електронні листи, в яких навязуються будь-які продукти або шкідливі програми.
  • Не залишайте у відкритому доступі вашу повну домашню адресу. Памятайте, що зловмисники в будь-який момент можуть використовувати цю інформацію в незаконних цілях, особливо якщо знають, о котрій годині вас не буває вдома.
  • Для обговорення планів на вечір або вихідні краще використовувати особисту переписку або створювати свої власні приватні групи.
  • Інформація про ваше фінансове становище є, мабуть, однією з найбільш секретних. Ні в якому разі не можна повідомляти про розмір вашої заробітної плати та про те, де ви її отримуєте і зберігайте.
  • Ніколи не приймайте, не встановлюйте невідомі файли від людей, яких не знаєте. Не відкривайте підозрілі повідомлення, в яких знаходяться посилання на невідомі ресурси, ніколи не переходьте за цим посиланням. Шахраї можуть пообіцяти вам все, що завгодно, включаючи світлини голих знаменитостей, не потрапляйте на їх вудку.
  • Намагайтеся не заходити на свої акаунти в соціальних мережах з чужих компютерів, інтернет-кафе. Може трапитися так, що на компютері знаходиться троян, який відправить хакеру персональні дані про ваш обліковий запис.

Адміністрація «ФейсУкр» піклується про конфіденційність своїх користувачів та умови перебування їх сайті. Міжнародна ліцензія від основного розробника а також тільки ліцензійні модулі і плагіни, використовувані в нашій мережі, дозволяють зареєстрованим учасникам комфортно та безпечно використовувати всі сервіси та ресурси сайту «ФейсУкр» по максимуму. Захист Ваших даних здійснюється з використанням фізичних, технічних та адміністративних заходів, націлених на запобігання ризику втрати, неправильного використання, несанкціонованого доступу, порушення конфіденційності та зміни даних. Заходи забезпечення безпеки включають в себе захист та шифрування даних, контроль фізичного доступу до адміністрування сервісів сервера, а також контроль повноважень на доступ до даних сервера сайту.

Будьте першим, кому це сподобалося